DETAYLI BİLGİ

Atatürk Müzesi İstanbul ilimizin Şişli ilçesinde bulunan Halâskârgazi Caddesi üzerinde bulunur. bu müze İnkılap müzesi olarak da bilinir. İstanbul Gezilecek Yerler listesinde mutlaka bulunması gerekir.

Bu müze 1942 yıllında İstanbul Belediyesi tarafında müzeye dönüştürülmüştür. Müze 3 katlı olup müzede Atatürk’e ait resimler, şahsi elbiseler ve Atatürk’ün savaş döneminde göstermiş olduğu kahramanlığı ispatlayan resim ve belgeler bulunur.

1918 yıllında Mustafa Kemal ailesi ile birlikte İstanbul’a gelir. Bir süre Pera Palas’ta kaldıktan sonra dostu Salih Fansa’nın Beyoğlu’ndaki evinde misafir oldu. Daha sonra bugünkü evi gördü 3 katlı olan evin kiraladı.

Annesi Zübeyde Hanım ve kız kardeşi Makbule hanımla birlikte burada kalmaya başladı. Samsun’a çıkana kadar bu evde kaldı. Bu evde arkadaşları ile özel toplantılar yaptı. Ülkemizin kaderini bu evde attı. Bu nedenle bu ev Türk tarihinde önemli bir yere sahiptir.

Savaş sona erdikten sonra Mustafa kemal Ankara’ya yerleşti. Ailesini de yanına aldı. Bu ev bir süre boş kaldı.

1924 yıllında Erzurum milletvekili Hasan Tahsin Uzer tarafından satın alındı. Bu tarihte Atatürk’ün 1919’da bu binada oturduğunu gösteren tabela kondu. İstanbul Belediyesi binayı 1927’de Tahsin Uzer’den satın aldı ve Atatürk’le ilgili eşya, tarihi belge ve hatıraları bu binada toplamaya başladı. 1942 yıllında ise Dönemin vali ve belediye başkanı tarafında müzeye dönüştürldü.

Müze girişinin içerden görünümü

Müze 3 katlı olduğunu söylemiştik. bu müze Mustafa keml’in doğumundan ölümüne kadar birçok fotoğraf ve eşya bulunur.  her katta farklı eşyaları bulunur. bunu kısaca size tanıtmak istiyorum.

Müze girişi

1.kat: Mustafa Kemal Atatürk’ün doğumundan 1. Dünya Savaşına kadar yaşamına ilişkin fotoğraflar var.

2.kat: Atatürk’ün ölümüne ait fotoğraflar, tablolar, Atatürk’le ilgili olan belgeler bulunmaktadır.

3.kat: Bu katta ise devrimlerle ilgili fotoğrafları, Atatürk hakkında yazılmış çeşitli kitapları, gazeteleri, ölümüne ait fotoğrafları ve bir kavanozun içinde bulunan Anıtkabir’den getirilmiş toprak bulunmaktadır.

Şişli Atatürk Müzesi Nasıl Gidilir?

Buraya şahsi aracınızla tabelalar yardımıyla çok rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Ya da toplu taşım araçları kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz

Şişli Atatürk Müzesi  Ziyaret saat ve günleri

Pazar ve Perşembe günü dışında her gün 09:00-16:00 saatleri arası açıktır.

Şişli Atatürk Müzesi Giriş Ücreti

Şişli Atatürk Müzesi Girişi Ücretsizdir.

GALERİ

YORUMLAR

0,00
0 yorum
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.